Jak dbać o samochód? Auto w dobrej kondycji — poradnik

Jak dbać o samochód? Auto w dobrej kondycji — poradnik

W dzisiejszych czasach bez samochodu ani rusz. Z tym stwierdzeniem z pewnością zgodzi się wielu z nas. Posiadanie auta to przywilej, który zapewnia nam mobilność, a także niezależność. Jednak z tym przywilejem wiąże się również pewna odpowiedzialność, gdyż w celu uniknięcia dodatkowych i nieplanowanych kosztów powinniśmy właściwie dbać o posiadany pojazd. Co więc należy robić, by cieszyć się samochodem jak najdłużej?

Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych stacjach paliw i LPG

Drożejące benzyna oraz gaz są problemem dla wielu kierowców, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zatankowanie samochodu paliwa znanej jakości po nieco wyższej cenie niż wlewanie do baku paliwa gorszej jakości i niewiadomego pochodzenia po niższych kosztach. Ponadto warto również tankować, gdy auto nie jedzie na tzw. rezerwie, gdyż wtedy można w łatwy sposób doprowadzić do zatarcia pompy paliwowej.

Regularnie sprawdzaj, czy nie pojawiają się zjawiska korozji

W ten sposób zadbasz nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również o kondycję swojego samochodu. Rdza potrafi zaatakować bardzo szybko. W szczególności podwozie oraz karoseria narażone są na zjawisko korozji ze względu na szkodliwe działanie soli, a także warunków atmosferycznych w postaci deszczu, mrozu czy też śniegu. Z tego względu ważne jest regularne mycie auta, które pozwoli utrzymać samochód w dobrej kondycji.

Systematycznie wymieniaj płyny eksploatacyjne w swoim aucie

Dotyczy to nie tylko oleju, choć na pewno regularnie powinieneś sprawdzać jego poziom, a także uzupełniać i wymieniać go po przejechaniu podanej przez producenta liczbie kilometrów. Dzięki temu unikniesz kłopotów z silnikiem. Ponadto raz na jakiś czas powinieneś wymieniać, chociażby płyn chłodniczy.

Udawaj się na regularne wizyty u mechanika

Przyjęło się powszechnie, że warto robić przegląd u mechanika przynajmniej raz na rok w celu dokładnego sprawdzenia wszystkich układów samochodu m.in. układu hamulcowego, silnika czy też systemu zawieszenia. Dzięki temu zadbasz nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także unikniesz niepotrzebnych problemów z użytkowaniem auta. Warto również pamiętać o zmianie opon z letnich na zimowe oraz odwrotnie, a także regularnym sprawdzaniu ciśnienia w nich.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.