Czy można nakładać wosk na powłokę ceramiczną?

Czy można nakładać wosk na powłokę ceramiczną?

Chcąc kompleksowo zadbać o wygląd zewnętrzny samochodu, należy nie tylko regularnie go myć, ale przede wszystkim należy zatroszczyć się o lakier. Z tego też względu wielu posiadaczy aut szuka jego skutecznego zabezpieczenia. Wśród najbardziej popularnych form ochrony należy wyróżnić dwie: powłokę ceramiczną oraz woskowanie. Choć wykazują między sobą wiele podobieństw m.in. wydobycie głębi kolorów, mają jedną zasadniczą różnicę, a mianowicie trwałość. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy można nakładać wosk na powłokę ceramiczną, by uzyskać lepszy rezultat? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym wpisie.

Zalety powłoki ceramicznej

Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie ze względu na jego skuteczność oraz trwałość, gdyż to zabezpieczenie pozwoli na ochronę auta nawet przez okres 5 lat. Jednak nakładanie powłoki ceramicznej wymaga sporej dokładności, perfekcji, a także przeprowadzenia całego procesu w określonych warunkach – odpowiedniej wilgotności oraz temperaturze. Ponadto po zakończonej aplikacji samochód w celu utrwalenia preparatu musi odstać kilkanaście godzin. W efekcie końcowym otrzymuje się znacznie lepszą głębię koloru, efekt hydrofobowy (trwa nieco krócej – najczęściej do 1,5 roku) czy też ochronę przed mikrorysami i promieniami UV.

Zalety nakładania wosku

W przeciwieństwie do powłoki ceramicznej aplikowany wosk samochodowy nie potrzebuje spełnienia specjalnych warunków, co oznacza, że cały zabieg można przeprowadzić nawet na świeżym powietrzu. Uzyskane efekty końcowe są bardzo zbliżone do wcześniej opisywanej formy zabezpieczenia, lecz różnią się znacznie trwałością. W przypadku wosku ochrona trwa przez okres 2-4 miesięcy i cały proces powinno się po tym czasie powtórzyć.

Czy na powłokę ceramiczną można nakładać wosk?

Odpowiedź brzmi – nie. W związku z tym, że właściwości hydrofobowe po aplikacji powłoki ceramicznej zanikają wcześniej niż pozostała ochrona, wiele osób chciałoby je przedłużyć nałożeniem na samochód wosku. Uzyskane w ten sposób efekty będą jednak znacznie słabsze, a poza tym istnieje ryzyko, że wosk zacznie się po prostu mazać. Z tego też względu rozwiązanie to nie jest polecane.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.